A Felforgatókönyv világos javaslatokat fogalmazott meg a magyar táj védelmével kapcsolatban. Ehhez kapcsolódott a Gyöngybagolyvédelmi Alapítvány állásfoglalása Magyarország tájhasználatának elkerülhetetlen reformjáról. Az állásfoglalás harmadik pontja szerint azonnal “Ki kell hirdetni a zöldmezős beruházások befagyasztását!”
A moratóriumot az állásfoglalás így indokolja: “A belterületbe vonás, a mezőgazdasági művelés, a zöldmezős beruházások jelentik azt a dimenziót, ahol a biodiverzitás csökkenésének legjelentősebb okai tetten érhetők. A beépítettség visszafogása záloga a földi létformák gazdag megnyilvánulásának. Ezért elsődlegesnek kell tekinteni, hogy a még beépítetlen területek úgy is maradjanak!” Mit is jelentene ez a moratórium a gyakorlatban? Egy példával szeretném ezt illusztrálni:
A Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetsége a helyi lakosok kérésére bejelentkezett ügyfélként a 2024 novemberében indított környezetvédelmi engedélyezési eljárásba, amelynek a keretében nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházásként Győrszentiván városrész területén egy 400 hektáros új ipari parkot alakítanának ki. Véleményünk szerint, ami egyezik a helyi lakosok szándékával, az új ipari parkot – amelynek kiterjedése egyébként majdnem 84%-a a hazai összes természetes erdő területének – semmiféle gazdasági szükségszerűség nem indokolja és nem felel meg sem a város Integrált Településfejlesztési Stratégiájában megfogalmazott projekteknek, sem a KEHOP keretében finanszírozott Klíma Stratégiának.
A javasolt beépítési moratóriumnak köszönhetően a terület megmenekülhetne és újabb a városi hősziget hatást növelő burkolt terület helyett, a klímaváltozás szempontjából fontos szén megtartás és vízvisszatartás szerepét tölthetné be. A címlapon szereplő fotó mutatja, hogy a terület jelenleg az állandó zavarás hiánya miatt nyílt füves terület képét mutatja, ami sokkal kedvezőbb állapot a talajélet helyreállítása érdekében mint a korábbi mezőgazdasági használat.
Ezért javasoljuk, hogy Győr város önkormányzata vonja vissza az általunk bíróságon a sajnos sikertelenül megtámadott környezetvédelmi engedélyt, amelyet az illetékes kormányhivatal a 400 hektáros terület 117 hektáros első részére sajnos már kiadott. A kormányváltás lehetőséget teremt arra, hogy az önkormányzat a civil szervezetek bevonásával és helyi lakosok teljes tájékoztatása mellett tárgyalást kezdjen az illetékes minisztériumokkal és a terület megmaradjon annak amivel a legjobban szolgálja Győr és az ország érdekét: ZÖLDFELÜLETNEK!